Starostlivosť o stálozelené rastliny
29. júna 2020Prinášame vám úvodný článok k problematike „Škodcovia v našich záhradách“ a pravidelne vám budeme prinášať ďalšie zaujímavé články a rozhovory z danej oblasti.
Tento rok je výskyt škodcov v záhradách veľmi vysoký, najmä kvôli krátkej zime a suchej jari. Najčastejšími škodacami, s ktorými sa tento rok na nás obraciate sú vošky a roztoče. Vošky neútočia len na ruže, ale aj na borovice a tisy – môžete to spozorovať nimi obsypané konáriky, hlavne pri mladých výhonkoch.
Najlepší spôsob, ako si udržíte vašu záhradu zdravú, je pravidelná kontrola.Dôležité je naučiť sa identifikovať škodcov a včas zasiahnúť. Čím skôr sa vám podarí odhaliť nepozvanú návštevu, tým rýchlejšie sa jej zbavíte.
Medzi typické znaky napadnutej rastliny patrí:
- Deformácia listov a stoniek, výletové otvory
- Zmena farby
- Suché okvetie, ktoré začína opadávať
Ďalši krok v tomto boji proti škodcom je voľba účinnej metódy. Máme na výber biolgickú, chemickú a kombinovanú. Nemusíte hneď siahnúť po chemických prípravkoch, ktoré vám okrem škodcov môžu zničiť aj úrodu. Situáciu a stupeň “skazy” treba preskúmať a zvážiť výber jednotlivých prostriedkov. Časté používanie chemických postrekov vedie k rezistencii u škodcov. Ak už musíte siahnúť po tomto type zásahu, vhodná je kombinovaná metóda prírodných a chemických prvkov. Dôležité je nájsť ten správnym pomer medzi jednotlivým prostriedkami.
Veľmi obľúbenou a vysoko efektívnou organickou metódou sú napríklad lepové pásy alebo dosky. Majú na svedomí obrovskú redukciu škodcu na konkétnej rastline.
Aktuálne TIPY pre vybrané rastlinky:
Jahody: Škodca útočí nahryzávaním stopky kvetných pukov. Mechanickú ochranu môžete použiť tiež, ideálna je biela netkaná textília. V prípade botrytídy sa odporúča podstielanie jahôd a ostraňovanie starších listov. Dochádza k nej v podmienkach ako napríklad málo svetla, chlad, obmedzený pohyb vzduchu či prehustené výsadby.
Marhule: Po zistení príznakov ochorenia monilióza je chemická ochrana zbytočná. Uschnuté konce výhonkov treba odrezať a spáliť, to isté platí aj pre listy pod stromom, zoschnuté moníliové múmie ovocia, aj s kúskami zdravých vetvičiek.
Jablone: Pred každým postrekom sa odporúča odstrániť infikované listové ružice a konce výhonkov.
Ovocné dreviny a vošky: Postrek napadnutých stromov je nutný čo najskôr po zistení vošiek. Odporúčame používať lepové pásy, ktoré umiestňujeme na kmeň.
Cibuľoviny: Zakrytie porastov bielou netkanou textíliou začiatkom apríla. Prvý postrek aplikujeme ihneď po zistení vpichov v listoch, druhý o dva týždne.