Cornus kousa
Drieň japonský
- Dorastá do výšky 2.5-8 metrov.
- Drieň japonský má rád hlavne slnečnom stanovisko.
- Drevina privíta kyslejšie, dobre odvodnené, mierne vlhké, ľahké, výživné pôdy. Vie zvládať pôdy s miernou vlhkosťou, ale dlho netoleruje podmáčané pôdy, ani dlhé sucho. Odporúčame použiť kyslú rašelinu a zamulčovať kôrou.
- Existuje množstvo kultivarov, ktoré sa jemne líšia tvarom, či farbou kvetov a listov.
- Kvitne väčšinou v máji-júni.
- Je efektný aj pre svoje jesenné zafarbenie a jedlé guľaté plody!
- Dokonalý efekt dosiahnete orezávaním na multikmeň!
- Cornus kousa nevyžaduje zimnú ochranu, odoláva mrazom až do -28 °C.
Ovocie na drieni japonskom
Drieň japonský je nepriehľaduteľný opadavý krík s nádhernými bielymi (alebo v iných kultivaroch s ružovými) kvetmi, ktoré kvitnú na jar - väčšinou v máji až júni. V tomto období sa z neho stáva neprehliadnuteľný solitér v každej záhrade. Na rozdieľ od Cornus florida - Drieň kvetnatý tomuto drieňu kvety rozkvitajú až keď sa rozvínú listy. Vďaka jeho krásnemu tvaru a pekným podlhovatým listom s výraznou žilnatinou je zaujímavý prakticky po celý rok. Na jeseň sa jeho listy menia do oranžovo-červenej, až bordovej farby, ktorá v záhrade doslova zažiari. Na jeseň sa na ňom zjavujú jedlé, relatívne veľké okrúhle červené bobule. Je to pridaný sladký bonus k tomuto kríku s vysokou ornamentálnou hodnotou. Z týchto plodov sa dá dokonca robiť aj víno!
Prirodzene sa vyskytuje v Číne a Japonsku, je tak veľmi vhodný aj do japonských záhrad, ale zaujme aj v prírodných záhradách, parkoch, v kombinovaných záhonoch so stálozelenými kríkmi, alebo ako nižšie poschodie k veľkým stromom.
Na rozdiel od Cornusu florida je odolný voči antraktóze - hubovitému ochoreniu.
Kvôli svojej výške 2.5-8 metrov (v závislosti od kultivaru a podmienok) je vhodný rovnako aj do malých, stredných aj veľkých záhrad.
Na rozdiel od Drieňu kvetnatého sú vhodné na plné slnko, kde majú viac kvetov, budú hustejšie a zdravšie!
Miluje ľahkú, výživnú, jemne kyslú pôdu, ktorá je dobre odvodnená, ale mierne vlhká. Odporúčame tak pri sadení použiť kyslú rašelinu a zamulčovať. Nemá rád neustále premáčanie, ale netoleruje ani dlhšie sucho. Odporúčame hnojiť hlavne hnojivami s vyšším obsahom fosforu - na podporu kvetov a draslíku - na zeleň listov, používajte hnojivá s nižšim obsahom dusíku. Pri strihu odstraňujeme iba celé konáriky, napríklad, keď ho chceme vyvetviť ako multikmeň. Halúzky sa nezostrihavajú na koncoch, ale vždy len pri kmeni.
Cornus kousa
vzrastlé solitéry aj malé kríky
- 175-300 cm+
- multikmeň