Taxus baccata 'Fastigiata' Tis obyčajný 'Fastigiata'
- Dorastá do výšky 5-10 metrov pri šírke 1,5-2,5 metra.
- Stanovisko: Môže rásť na slnku, polotieni alebo v tieni. Ako jedna z mála rastlín toleruje aj extrémny tieň.
- Vyhovujú mu vlhké, dobre živené hlinito piesčité až hlinité pôdy, s vysokým obsahom vápnika, ale vie sa adaptovať na takmer každú formu pôdy.
- Uprednostňuje rast v dobre odvodnenej pôde.
- Vie tolerovať a prežiť obdobia sucha. Nemá rád premočenú pôdu, pri častom premáčaní môže dojsť k odhnívaniu koreňov.
- Kôra je sivohnedá s fialovými tónmi a olupuje sa.
- Pestuje sa na okrasné účely a je tolerantný voči expozícii a mestskému znečisteniu.
- Má slpovitý vzrast.
Taxus baccata 'Fastigiata' je stálo zelený ihličnan, v preklade sa nazýva Tis obyčajný Fastigiata, z čoho 'Fastigiata' opisuje jeho stĺpovitý tvar. Pôvodne bol objavený v grófstve Fermanagh v roku 1780 – v Írsku.
Tis je stálozelený ihličnan obľúbený kvôli svojmu krásne hustému, sýto-zelenému ihličiu a nízkym nárokom na starostlivosť. Má povesť nezničiteľného stromu a patrí k najpopulárnejším ihličnanom na svete. Patrí medzi najlepšie tvarovateľné rastliny, obľúbený je aj na vytváranie tvarovaných solitéry. Patrí medzi pôvodné rastliny s prirodzeným výskytom na území Slovenska.
Tis je na Slovensku chránená drevina. Je cenený pre neuveriteľne pevné a odolné drevo. Taktiež má význam v okrasnom sadovníctve ako aj v modernej medicíne, pretože je nositeľom protirakovinových zlúčenín. Je to netradičný ihličnan aj v tom, že na rozdiel od ostatných nemá šišky ale bobule.
Kvety sú opeľované vetrom a vyvíjajú sa do šťavnatých červených plodov so semenom vo vnútri. Červená, mäsitá časť ovocia je známa ako aril.
Mnohí ľudia majú z neho obavy, kvôli tomu, že je jedovatý. Jedovaté je z neho skutočne všetko okrem červenej dužiny plodov (kôstka, ihličie, drevo). V prírode je ale väčšina rastlín jedovatých a k náhodnej konzumácií prakticky nedochádza. Na rozdiel od iných ihličnanov neprodukuje živicu a dobre znáša rez. Tisy sú v záhrade na nezaplatenie, preto by sme sa im určite nevyhýbali. Ak Vás zaujímajú rady na pestovanie stálozelených rastlín, odporúčame náš článok Starostlivosť o stálozelené rastliny.