U dodávateľov
4. januára 2022Záhrada plná motýľov a včiel: Ako prilákať opeľovače do vašej okrasnej záhrady
3. mája 2023Pripravte záhradu na jar - 6 tipov, ako naštartovať práce v záhrade
Aj záhrada, aj my sme potrebovali zaslúžený odpočinok a trochu vydýchnuť po vzruchoch celého roku. Keď sa snehová pokrývka v záhrade rozpustí a dni sa už citeľne predĺžujú, je čas sa vrátiť do záhrady. Aby sa záhrada dobre naštartovala, treba s niektorými činnosťami začať ešte pred začiatkom jari. Ponúkame Vám pár tipov - pre skúsených záhradkárov, aj tých, čo len začínajú.
Pozor - Niektoré tipy sú závislé od počasia a klímy - vo februári už teplota v Bratislave a okolí môže dosahovať 15 stupňov, ale na strednom Slovensku a v horách môžu také teploty prísť až v marci, alebo apríli. Prispôsobte teda svoje práce v záhrade teplotám vo Vašom okolí.
1. "Predjarné" upratovanie
Začinte s upratovaním záhrady - ak ste to nespravili na jeseň, odstráňte opadané lístie. Z trávniku aj záhonov povyberajte polámané konáriky a vetvy, čo zo stromov spadli počas zimných vetrov.
Na miestach v záhrade, kde máte vysadené cibuľoviny (alebo trvalky, ktoré na zimu zatiahli) skontrolujte, či miesto neprerástli príliš pôdopokryvné rastliny, alebo celkovo či nemajú prekážky v raste.
Skontrolujte si náradie, nabrúste si ho, očistite, prípadne vymeňte za nové. Základom sú ostré záhradnícke nožnice, ak máte väčšie stromy a kríky aj pákové nožnice a plotostrih. My najviac odporúčame značku Fiskars, s ktorou väčšinou robíme aj my.
Tip: Pozbierané šišky a konáriky viete pekne naaranžovať do dekorácií.
2. Úprava koruny a rez rastlín
Orežte z koruny stromov a kríkov poškodené a mŕtve konáre. Pri rastlinách, ktoré sú prerastené, alebo nemajú vhodný tvar môžete pristúpiť aj k radikálnejšiemu rezu - omladeniu. To pomôže aj k zdravému rastu aj peknému vzhľadu.
Omladenie alebo radikálnejší rez, nemôžete robiť na všetkých rastlinách. Ak ešte nemáte moc skúseností so záhradou, odporúčame si v tomto nechať pomôcť od profesionálov.
Aj pri jadrovinách, ako sú jablone a hrušky, by sa rez mal spraviť v predjarnom období, kedy teploty už neklesajú pod nulu, ale puky sa ešte nenalievajú. Termín je individuálny podľa lokality, v rámci Slovenska sa vie líšiť až o niekoľko týždňov.
Tip: Nástroje na rezanie, nožnice, pákové nožnice a pod. po každom strome dezinfikujte, aby ste zabránili prípadnému šireniu infekcie.
3. Doprajte pôde extra dávku organických živín
Pôda časom a vplyvom poveternostných podmienok prichádza o časť živín, preto je vhodné ich priebežne dopĺňať. Pokiaľ máte napríklad vyvýšené záhony, v tomto období je vhodné do zeminy zapracovať kompost, dážďovkový humus, alebo iné organické zdroje živín, aby sa obohatila. To isté samozrejme platí aj ak pestujete kvety alebo zeleninu v záhonoch. Po dosypaní kompostom pôdou dobre premiešajte a dodané organické hnojivo zapracujte, aby sa živiny rozložili rovnomerne. Pomôže to úrode a aj vitalite rastlín.
Tip: Ak máte drevené záhony, ploty alebo treláže, môžete tento čas využiť aj na ošetrenie dreva.
4. Predpestujte si sadenice
Dopestovať si na záhradke, alebo dokonca aj na balkóne svoju vlastnú úrodu je super pocit. Ak to chcete spraviť čo najlacnejšie, dobrou variantou je pestovanie od semienka. Časovo je to síce náročnejšie, ale môže to byť aj dobrá aktivita pre rodiny s deťmi.
Niektoré druhy zeleniny je potrebné predpestovať a tento krok si viete spraviť doma už aj v tomto období. Zeler a papriku predpestujeme už vo februári a paradajky v marci. Vysiať ich môžete do sadbovačov, ale poslúži Vám aj čokoľvek, čo máte doma - tégliky od jogurtov, alebo obaly od vajíčok. Výsevy umiestnite na čo najteplejšie a najslnečnejšie miesto v byte, keď začnú klíčiť, môžete ich premiestniť na chladnejšie miesto. Polievajte vodou izbovej teploty, keď preschne vrch substrátu - pozor na prelievanie.
Tip: Pri výseve používajte špeciálny substrát na výsev, tým zabránite padaniu klíčnyhch rastlín, čo je hubovité ochorenie, pri ktorom môžete relatívne rýchlo prísť o prakticky všetky klíčiace rastlinky.
5. Prevencia proti škodcom
Predjarný postrek Vám môže ušetriť veľa starostí s bojom proti škodcom počas roka. Pomáha totiž stromom zbaviť sa prezimujúcich škodcov, respektíve ich lariev a vajíčok. Pokiaľ ich zneškodníme v tomto období vyhneme sa ich útoku na ovocné aj okrasné rastliny. Týka sa to hlavne vošiek, štítničiek, puklíc ale aj iných.
Možností na predjarný postrek je viacero. Existujú aj prípravky s názvom Predjarný postrek, ktoré su na báze repkového oleja s pridaným postrekom Karate, alebo môžete využiť aj prípravky ako Karanimba, ktorý je na báze karanja a nimbového oleja.
Postrek aplikujeme v bezvetrí, pri teplote aspoň 15 stupňov. Rastliny ním dôkladne "pokryjeme". Striekame až po vypučaní, ale skôr, ako rastliny začnú kvitnúť.
Dôležité!: Postrek aplikujeme v bezvetrí, pri teplote aspoň 15 stupňov. Rastliny ním dôkladne "pokryjeme". Striekame až po vypučaní, ale skôr, ako rastliny začnú kvitnúť.
6. Plánujte v predstihu
Aj keď už máte existujúcu záhradu, plánovanie sa možno týka aj Vás.
- Chcete zmenu? Nový tvar záhonom, priestor na posedenie, alebo celkovo len čosi nové?
- Plánujete dosádzať trvalky, letničky, cibuľoviny? To všetko potrebuje plánovanie, aby to vyzeralo dobre a aby sa aj rastlinám darilo. Nevhodne zvolené kombinácie môžu v záhrade neskôr pôsobiť chaoticky.
- Založili ste si záhradu, plnú menších rastlín, ale nechce sa Vám čakať, kým niečo vyrastie? Možno stačí pár vzrastlejších rastlín a dodáte tým záhrade úplne inú atmosféru.
Je dobré vopred vedieť celkový koncept, aby ste to nemuseli robiť viackrát. Ako sa hovorí, dvakrát meraj a raz rež. Je preto dobré myslieť dopredu a naplánovať to tak, aby sa rastliny v záhrade navzájom nebili, ale dopĺňali. My Vám pri výbere rastlín radi odborne poradíme, aby ste sa zo záhrady mohli tešiť čo najdlhšie.
Možností na predjarný postrek je viacero. Existujú aj prípravky s názvom Predjarný postrek, ktoré su na báze repkového oleja s pridaným postrekom Karate, alebo môžete využiť aj prípravky ako Karanimba, ktorý je na báze karanja a nimbového oleja.
Ozvite sa nám, ak potrebujete pomôcť s plánovaním záhrady alebo s predjarnou údržbou
Chcem pomôcť s plánovaním záhrady
Chcem pomôcť s predjarnou údržbou
Ak záhradu len plánujete, teraz ešte máte čas si premyslieť, ako na to. Záhrada je komplexný prvok a pokiaľ ju realizujete s vopred premysleným výberom rastln, prvkov, tvarmi chodníkov a záhonov, vie Vám to ušetriť v priebehu rokov veľa času a skúšania. Pokiaľ ešte nemáte skúsenosti, odporúčame ozvať sa záhradnému architektovi. U nás môžete mať návrh aj zadarmo. Pokiaľ Vám budeme záhradu aj realizovať, cena návrhu bude odrátaná z ceny práce a rastlín. Po osobnej obhliadke Vám radi pomôžeme aj s menšími úpravami, či zmenami v už inak hotovej záhrade, prípade poradíme s výberom vzrastlejších stromov.
Venujeme sa aj údržbe záhrad, čo je posledné roky čoraz obľúbenejšia služba. Kedy využiť údržby záhrad profesionálom?
-
Keď Vás práce v záhrade nenapĺňajú, môže byť záhrada skôr zdrojom stresu, ako radosti.
-
Keď si záhrada vyžaduje viac času, ako máte. Čas strávaný s rodinou, alebo koníčkami je najcennejší a popri práci a starostlivosti o domácnosť si nie každý vie nájsť dostatok času aj na to, aby jeho záhrada bola v dobrom stave.
-
Keď si na to netrúfate, nie je to žiadna hanba. Každý sa venuje niečomu inému a vyzná sa v niečom inom. Napríklad rez ovocných stromov je pre ľudí, ktorí sa tomu nevenujú zo začiatku často úplnou záhadou. S týmto Vám radi pomôžeme, prípadne ak nám podáte pomocnú ruku pri práci, môžete sa to naučiť tak, aby ste si na to v budúcnosti sebavedomo trúfli aj bez nás.