Slnkom zaliate záhrady
18. mája 2023Rododendróny a azalky
2. apríla 2024Naozaj živé vianočné stromčeky
Vianočný stromček je jednou z najkrajších vecí na Vianociach. Posledné roky sa ale rieši, ako aj túto tradíciu spraviť udržateľnou.
Vyrastala som v rodine záhradníka a za môj život si ani nepamätám iný Vianočný stromček, ako v kvetináči. Keďže tatino založil záhradníctvo Agapé, vždy sme mali po ruke množstvo rôznych na výber. Jeden z nich vždy príde na Vianoce do obývačky, kde si ho vyzdobíme a po pár dňoch ho vrátime späť von, aby sa mu nič nestalo.
Túto možnosť sme chceli dopriať aj Vám, tak sme tento rok priniesli do predajne množstvo klasických Vianočných stromčekov, ktoré sú v kvetináči a môžu Vám robiť radosť počas Vianoc aj doma - a plus sme do prednej časti umiestnili aj niekoľko špecialít z našej ponuky, ktoré vyniknú aj vo výnimočnej záhrade.
Vianočné stromčeky si môžte kúpiť
v našom záhradníctve Agapé
na Devínskej cesta 3 v Bratislave.
Tohtoročný výber
Klasika
Krásna, rovnomerná, hustá, tmavozelená - jednoducho Vianočná. Taká ja Jedľa kaukazská, resp. Nordmannova - Abies nordmanniana. Je to jeden z tradičných výberov, keď ide o Vianočný stromček. Väčšina tých našich bola rastená priamo v kontajneri. Koreňovú sústavu majú viac než bohatú.
Špecialitky
Okrem klasických Vianočných stromčekov máme v záhradníctve množstvo rôznych zaujímavých kultivarov z rôznych druhov ihličnanov. Niektoré nenájdete na predaj nikde inde na Slovensku! Niektoré z nich majú ale s kvetináčmi aj stovky kíl, takže je vhodné zvážiť ich umiestnenie priamo do záhrady.
Presadenie
Vianočné jedličky, ktoré máme boli pestované v kontajneri a ich korene prerástli takmer celý kontajner.
Môže byť pre ne takto náročnejšie čerpať vlahu, a ustriehnuť správnu zálievku. Väčšia nádoba pomáha aj stabilite - aby Vám v obývačke nespadol.
Aklimatizácia
Pre prosperovanie Vášho stromčeku aj v interiéri je dobré čo najviac eliminovať teplotný šok.
V závislosti od aktuálnej teploty je dobré zabezpečiť aby bol prechod medzi teplotami postupný. Ak sú vonku mrazy, aklimatizácia (napríklad v garáži) by mala byť dlhšia, oproti tomu, ak je vonku +5 °C.
Chlad a čas
Najdôležitejšie je, aby sa stromček neprebral. Dlhší pobyt v teple môže spôsobiť nábeh rašenia, lebo mu simulujeme jar.
Preto je dobré držať stromček ďalej od radiatorov, kozubu alebo iných zdrojov tepla a nemať ho vnútri pridlho. Ja väčšinou nechávam tri dni, ale pri dobrých podmienkach môžu zvládnuť aj 1-2 týždne.
Návrat von
Aj toto je vhodnejšie robiť postupne, ak máte tú možnosť.
Po pár dňovej aklimatizácií napríklad v garáži je Váš stromček pripravený na pobyt v záhrade. Nezabudnite ho po posadení poriadne poliať a pokiaľ bude suchá zima, ešte ho občas poliať, keď teploty stúpnu nad nulu.